Historie

Historie skupiny Janis Joplin Revival

Všechno začalo v dětském sboru Spolaňáček. Tady, v barevném dýmu valícím se z neratovických komínů, učinila zpěvačka písní Táňa-Máňa Poláčková své první hudební krůčky a zdá se, že inhalace rozmanitých chemických sloučenin měla na její hlasivky zásadní vliv. Naučila se několik životně nezbytných akordů na kytaru a začala obrážet hospody a večírky s repertoárem složeným z písní kapel jako Skid Row, Metallica, Jon Bon Jovi, 4 Non Blondes aj. Když se tedy poprvé setkala s názorem, že její hlas se podobá chrapláku Janis Joplin, nevěděla v podstatě o koho jde, a ani ten žánr ji moc nebral za srdce.

V roce 1993 se tehdy dvacetiletá Táňa Máňa seznámila se svou budoucí (i současnou) manažerkou Zuzanou Joachimsthalovou na kurzu anglického jazyka, kde proběhl tento krátký, leč určující dialog: "Hele, ty zpíváš jako Joplinka!" "Kdo to je?"

{gallery width=400 height=268}historie/170503_janis_009.jpg{/gallery}

S tvorbou zesnulé hvězdy pomalu seznamovala a zkoušela si s ní i zabroukat. Společně s kamarádem a umělcem všeho druhu Ondrou Tůmou, který ji tehdy občas doprovázel na kytaru, začali vystupovat na soukromých akcích s písněmi od Joplinky a dalších interpretů. Někdy s nimi rovněž hostoval vynikající hammondista a multiinstrumentalista Honza Kořínek. Dostatečné množství kouře, alkoholu a hodin zpěvu v rockové škole po čase vykonalo své. Hlasový fond Táni-Máni se rozšířil do krásně nakřáplých a kvílivých poloh bluesové dryáčnice.

{gallery width=400 height=300}historie/JJR-v Akropoli.jpg{/gallery}

V té době působila Táňa-Máňa v ulítlé punkmetalové kapele Sunbeach a proto oslovila svou kolegyni kytaristku Katku Ryšavou s nápadem založit revival band Janis Joplin. Ondra se hbitě chopil baskytary a embryo nové kapely poprvé vystoupilo v Malostranské besedě června 1996, zatím jen s krátkým programem. Na bicí si tenkrát zahostoval Petr Krejčí z Bílé nemoci.

Jelikož Sunbeach hráli zrovna jako předskokani na turné znovuobnoveného Abraxasu, napadlo Táňu angažovat legendárního bubeníka Ivana Pelíška, který nebyl proti. Nazkoušení první verze koncertního setu zabralo pár dní a už v srpnu 1996 se kompletní Janis Joplin Revival představil divákům na dvorečku čajovny v Českém Krumlově.

{gallery width=400 height=266}historie/woodstock VIII-2011.JPG{/gallery}

Devadesátá léta přála revivalům všeho druhu – publikum podvyživené z normalizační kultury plnilo sály po celé republice. A tak se skupina brzy etablovala na klubové i festivalové scéně. Objevila se v ní i řada hostů, např. již zmiňovaný Jan Kořínek na klávesy, Kuba Doležal na saxofon, dechová sekce Pavla Fiedlera a perkusista David Jaroš.

Vzhledem k jiným závazkům hudebníků se zde vystřídala plejáda záskoků: bubeníci Petr Krejčí (zaskakuje dodnes :-), Filip Skyba, Jaromír Pavelka a Vojtěch Pelíšek, baskytaristé Martin Štec, Peter Pavlík a Viktor Čermák a kytaristé Artur Masný, Václav Pecina a Roman Korda. Kytarista Ing. Vladimír Švanda se stal záskokem natolik neodbytným, že zakotvil v kapele natrvalo a zastane kytaru i basu, podle toho, co je zrovna potřeba. Nejčastěji tedy uvidíte Joplinku v obsazení zpěv, dvě kytary, basa a bicí. Její domovskou scénou je momentálně pražský klub Vagon.

{gallery width=400 height=254}historie/kapela blb pozuje.jpg{/gallery}

Ani léta harcování po českých i zahraničních štacích nezbavila její členy entuziasmu a chuti obohacovat joplinkovský repertoár o písně z podobných, ale i docela jiných soudků. Roztančené parkety zaplněné lidmi všech generací jsou toho dokladem.